Dňa 13.12.2014 sa v telocvični Základnej školy s Materskou školu M. Koperníka v poľskom mestečku Hutki blízko Čenstochovej uskutočnil Medzinárodný turnaj v klasickej a integrovanej boccii, ktorý organizovalo Združenie telesne postihnutých ľudí ich rodín a priateľov Prometeus, http://www.prometeus.b3b.pl/. Medzinárodným sa tento turnaj mohol nazvať vďaka účasti slovenských hráčov, ktorí boli jedinými zahraničnými účastníkmi na turnaji. Súťažilo sa v kategóriách jednotlivcov BC2, BC3, BC4 a tímov v integrovanej bocci.
Slovenská výprava pozostávala zo 16 členov: 2 hráčov BC3, Ľubky Škvarnovej (asistentka Hanka Slivková) a Michala Tiža (asistent Michal Tižo st., doprovod Janka Tižová) z klubu OMD Farfalletta Žilina, http://www.farfalletta.estranky.sk/ a dvoch tímov hráčov v integrovanej boccii z Centra sociálnych služieb TAU Turie, tím 1, Tauťáci 1, ktorý poliaci premenovali na Slowacja 1: Ľubomíra Niklová, Romana Záslavová, Barbora Matejčíková, tím 2, Tauťáci 2, premenovaný na Slowacja 2: Emília Ďungelová, Zuzana Hojová, Jana Jančigová, ktorým robili doprovod Viera Majtaníková, Jozef Chovanec a Jana Kavcová.
Účastníci zo Slovenska s cennými trofejami
Turnaja sa zúčastnil aj Ondrej Bašták Ďurán, ktorý zabezpečoval komunikáciu s poľskou stranou, prihlásenie hráčov na turnaj a na turnaji prezentoval športové vybavenie na bocciu, ktoré ponúka jeho firma BASHTO, www.parahry.sk. Okrem toho ho šikovní poliaci prehovorili na rozhodovanie zápasov, ktoré však obmedzil na 2 zápasy.
Okrem účastníkov z CSS TAU Turie, ktorí pricestovali na turnaj v deň jeho uskutočnenia a v ten istý deň aj cestovali späť, sa ostatní ubytovali v penzióne Dom sw. Kaspra v Čenstochovej, http://www.kasper.cpps.pl/. Penzión je vybavený bezbariérovými izbami, ponúka lacné ubytovanie v dobrej kvalite služieb a je situovaný v centre Čenstochovej, na skok od pútnického miesta Jasná hora.
V kategóriách, v ktorých sme do turnaja nastúpili sa súťažilo nasledovne: V BC3 kategórii súťažilo 6 hráčov systémom každý s každým. V kategórii integrovaná boccia tímy boli vytvorené 3 skupiny po 6 tímov. V každej skupine súťažili tímy systémom každý s každým. Víťazi skupín boli zoradení od 1. po 3. miesto na základe skóre.
Ľubka Škvarnová, BC3
Michal Tižo, BC3
V kategóriách BC2 a BC4 súťažilo spolu asi 10 hráčov, ktorí takisto hrali medzi sebou každý s každým.
Priestory telocvične boli pre tak veľký počet účastníkov stiesnené. Na začiatku turnaja bolo ťažko predstaviteľné, akým spôsobom bude vzhľadom na malý priestor prebiehať, ale po prvých zápasoch už človeku ani neprišlo zvláštne, že je v telocvični mačkanica. Zápasy prebiehali na 4 kurtoch, diváci posedávali a postávali aj na koncoch ihrísk a rozhodcovia ich odháňali len v prípade, že hráči presunuli hru na vzdialenejšie miesta ihriska.
Slovenskí hráči na tomto turnaji dosiahli vynikajúce výsledky, keď si so sebou odniesli jednu zlatú a dve strieborné medaily.
Zlato v kategórii BC3 získala Ľubka Škvarnová, keď sa neohrozene prebojovala na vrchol tabuľky bez jedinej prehry. Hral spokojne a hru si užívala. Striebro v kategórii BC3 získal Michal Tižo, ktorý prehral jediný zápas a to práve so zlatou Ľubkou Škvarnovou. Vzájomný zápas im organizátori stanovili hneď v prvom kole. Po 3. zmenách bol výsledok 3:1 pre Michala Tiža. V 4. zmene Michal zaváhal a Ľubka Škvarnová iniciatívne zvrátila výsledok vo svoj prospech na 4:3.
Striebro v kategórii integrovaná boccia tímov získali zverenkyne CSS TAU Turie hrajúce v tíme Slowacja 1. Bol to ich prvý medzinárodný turnaj v boccii (a zároveň druhý turnaj v boccii vôbec) a zvíťazili v silnej konkurencii 17-tich tímov (jeden tím sa turnaja nezúčastnil). Tím Slowacja 2 vyhral len jeden zápas zo 4 a tým pádom sa nedostal na víťazné miesto tabuľky vo svojej skupine.
Strieborný tím zo Slovenska, Slowacja I (oranžové dresy)
Podrobné výsledky zápasov sú uvedené na konci článku vo fotodokumentácii.
Hráčky CSS TAU Turie sa zúčastňujú tréningov boccie, ktoré organizuje Klub OMD Farfalletta Žilina v Turí a trénujú aj samostatne v priestoroch svojho zariadenia. Že trénujú poctivo a že im tréningy prospievajú dokazuje aj ich výsledok na tomto turnaji.
Vďaka boccii môžu prekročiť prah svojho zariadenia, stretnúť sa s inými ľuďmi, zažiť atmosféru súťaženia a presvedčiť seba i iných o svojich hráčskych kvalitách.
Vyhlásenie výsledkov: striebro pre tím Slowacja I – (zprava) Ľubka Niklová, Barbora Matejčíková, Romana Záslavová
Vyhlásenie výsledkov: zlato – Ľubka Škvarnová a striebro – Michal Tižo
Integrovaná boccia
Aj z počtu zúčastnených hráčov je zjavné, aký dôraz kladú v poľskom klube PROMETEUS na integrovanú bocciu: 17 tímov po 3 hráčoch = 51, kým v kategóriách jednotlivcov súťažilo spolu približne 16 hráčov.
Na Slovensku sa celkovo považuje za bocciu boccia klasická, v ktorej môžu súťažiť len hráči spĺňajúci prísne klasifikačné kritériá vzťahujúce sa na ich telesné postihnutie. Tento typ boccie sa na Slovensku hrá od 1996 roku, uskutočnilo sa mnoho turnajov v klasickej boccii, existuje kalendár turnajov na každý rok, v ktorom nechýbajú turnaje ako Majstrovstvá Slovenska, Boccia Masters a takisto ligová súťaž. Slovensko reprezentujú na medzinárodných turnajoch hráči, ktorí sú súčasťou reprezentačného tímu a zúčastňujú sa turnajov ako Majstrovstvá Európy, Majstrovstvá Sveta, Paralympiáda,…
Integrovaná boccia je na Slovensku považovaná len za akúsi zábavku, relax, rehabilitáciu. Ale je to práve integrovaná boccia, ktorá by mala byť rozšírená medzi veľkým počtom hráčov, je to práve integrovaná boccia, ktorá by sa mala hrať vo väčšej miere ako boccia klasická a to z jednoduchého dôvodu. Hráčov integrovanej boccie je oproti hráčom spĺňajúcim prísne klasifikačné kritériá klasickej boccie obrovské množstvo.
Zápas v integrovanej boccii tímov, Slowacja II (oranžové dresy)
V súčasnosti je na Slovensku aktívnych – usudzujúc z posledných rankingových tabuliek – 71 hráčov klasickej boccie. Toľko potenciálnych hráčov integrovanej boccie sa nájde v jedinom väčšom domove dôchodcov, alebo v zariadení sociálnych služieb, alebo špeciálnej základnej škole, nehovoriac už o tom, že integrovaná boccia je otvorená pre všetkých, teda aj hráčov bez zdravotného postihnutia. Keď by aj v každom sociálnom, zdravotníckom alebo vzdelávacom zariadení zaujala boccia len 5 ľudí, ak to vynásobíme počtom všetkých takýchto zariadení na Slovensku, dostaneme ohromné číslo, ďaleko prevyšujúce počet hráčov klasickej boccie na Slovensku.
Prečo sa na Slovensku integrovaná boccia nehrá? Najvýznamnejším faktorom je neinformovanosť a slabá popularizácia športu boccia verejnosti. Pretože kdekoľvek prídem prezentovať tento šport, prijímajú ho klienti s nadšením a záujmom. Pritom rozšírením hráčskej základne integrovanej boccie sa zvýši pravdepodobnosť, že sa k bocci dostanú aj hráči, ktorí môžu hrať aj klasickú bocciu.
Verím, že úspech našich športovcov na turnaji Prometeus Barborkowy prispeje k zviditeľneniu športu boccia a pomôže dostať sa k boccii aj tým, ktorí o nej doteraz ani nepočuli.
Mgr. Ondrej Bašták Ďurán
BASHTO
Tlačová správa:
Výsledky:
prometeus barborkowy 2014_vysledky turnaja