Interview s fyzioterapeutom Petrom Hulejom na tému boccia

Peter, viem, že si bol v minulosti v kontakte s bocciou ako asistent na tréningoch klubu OMD Boccian a ako asistent aj rozhodca si chodil na turnaje v bocci na Slovensku. To bolo tuším ešte za tvojich študentských čias. Ako si spomínaš na to obdobie, ako si vtedy vnímal bocciu?

Bocciu som vnímal a vnímam ako sofistikovanú a prepracovanú hru. Bol som v nemom úžase nad pomôckami, ktoré hráči mohli používať, aby aj tí s ťažkým zdravotným postihnutím mohli zažiť svojho športového ducha. A aj keď sa boccia na prvý pohľad zdala ako nezáživná, tak opak je pravdou. Často bola plná emócií a nečakaných zvratov.

Teraz pracuješ ako fyzioterapeut. Mohol by si nám priblížiť náplň tvojej práce?

Fyzioterapeut je človek, ktorý najprv zhodnotí stav pohybového aparátu, potom sa snaží či už kinezioterapiou (pohybovou liečbou), fyzikálnou terapiou alebo inými technikami zlepšiť, prípadne aspoň udržať pohybové možnosti pacienta a samozrejme sa tak snaží aj odstrániť bolesti z toho vyplývajúce.

Oslovili sme ťa, aby si sa vyjadril k téme boccia a jej prínos pre zdravie hráčov z pohľadu človeka, ktorý má s bocciou skúsenosť a zároveň sa na ňu môže pozrieť aj z odborného fyzioterapeutického hľadiska. Aký prínos má podľa teba boccia pre jej hráčov?

Boccia je veľký prínos pre ľudí, ktorý sa pre zdravotný stav nemôžu venovať iným športom. Je to „plus“ z fyzioterapeutického hľadiska a v podstate aj psychoterapeutického hľadiska. Telesno a duševno idú ruka v ruke. Človek sa pri hre odreaguje, uvoľní a je medzi ľuďmi. Samozrejme, ak chce dosahovať výsledky musí pracovať aj so svojím pohybovým aparátom aby bol v dobrej kondícii.

Vieme, že boccia je skôr taktický šport a kladie väčšie nároky na sústredenie a pevné nervy ako na priamy fyzický výkon. Napriek tomu majú niektorí hráči po odohratom zápase prepotené tričká. Má podľa teba aj psychický zážitok z hry pozitívny účinok na fyzickú kondíciu hráčov?

Podľa mňa aj pohybový aparát tu hrá veľkú úlohu. Ak sa hráč nedokáže pomocou svalov zastabilizovať, udržať sa v určitej pozícii, nedokáže tak ani dobre dýchať, potom sa nedokáže ani dobre sústrediť.

Primárne je boccia určená pre ľudí s najťažším telesným postihnutím, takých, ktorí sa nemôžu venovať inému športu z parašportových disciplín. Pre ktoré cieľové skupiny ľudí je podľa teba boccia prínosná?

Je určená pre všetky skupiny. Skúšal som túto hru hrať aj ja a je to naozaj napínavé. Zo začiatku si loptička robila čo chcela, takže aj nervy trochu popracovali. Premyslieť najlepšiu taktiku, ktorú ešte počas hry aspoň 100 krát zmeníte, a potom ešte dosiahnuť presný hod, to dá naozaj zabrať.

Cieľom môjho podnikateľského úsilia je aj spopularizovanie športu medzi seniorov, mentálne postihnutých, deti ale i zdravú populáciu. Čo by si odkázal týmto ľuďom, alebo ľuďom, ktorí sa im venujú a uvažujú, že by zaviedli šport boccia do svojich aktivít?

 

Ak sa tomuto športu začnú venovať, neurobia chybu a vrelo im to odporúčam. Zažijú veľa napínavých chvíľ a v neposlednom rade aj nejednu humornú situáciu.

Ďakujem za rozhovor, cenné názory a prajem ti veľa úspechov v tvojej praxi.

Otázky zostavil: Mgr. Ondrej Bašták Ďurán

Odpovedal: Mgr. Peter Hulej

Zdieľaj: