Majstrovské tituly sú rozdané

Počas uplynulej soboty 19. 10. 2024 sa v priestoroch športovej haly Dom Športu na Junáckej v Bratislave uskutočnil v poradí 23. ročník najprestížnejšieho domáceho podujatia – Majstrovstvá SR v boccii. Ich sprievodným podujatím bolo aj vyhlásenie Ankety Boccista roka 2023, pričom premiérovo sa udeľovalo aj ocenenie pre najlepšiu boccistku roka 2023.

BRATISLAVA – V takmer každej z piatich zúčastnených kategórií v rámci súťaží jednotlivcov sme mohli vidieť šesť najlepších športovkýň a športovcov. Preto “takmer”, pretože v kategórii BC3 sa zo zdravotných dôvodov odhlásil Boris Klohna a tak na kurtoch bojovalo “len” 5 športovcov. K nim sa ešte dostaneme.

BC1

Dominantný výkon už tradične podal Tomáš Král, ktorý bez problémov a bez straty jediného bodu postúpil z 1. miesta skupiny A priamo do semifinále. Rovnako sa tam “priamou linkou” dostal aj Martin Ducký. O zvyšné dve semifinálové miestenky sa úspešne prebojovali Štefan Bartek a Miroslav Vanák. No na Tomáša Krála nik nedosiahol a dlhoročný reprezentant pretavil svoje bohaté skúsenosti v ďalší majstrovský titul. Druhé miesto patrí Štefanovi Bartekovi a bronz získal Miroslav Vanák.

Výsledky BC1 (.pdf)

BC2

Účastník tohtoročných paralympijských hier v Paríži Róbert Mezík bol najväčším favoritom na zisk titulu v kategórii BC2. Vďaka prvému miesto v skupine postúpil priamo do semifinále, podobne ako Rastislav Kurilák. Na veľké prekvapenie však ani jeden z týchto menovaných nepostúpil do finále. Mezík nestačil na Petra Novotu a prehral s ním tesne 3:4 a nedarilo sa ani Kurilákovi, ktorý s Petrom Minarechom prehral ešte vyššie 1:5. Súboj dvoch Petrov zvládol lepšie Novota, ktorý v dramatickom finále zdolal Minarecha 6:5 a získal svoj premiérový titul majstra SR. Súboj o bronz s prehľadom zvládol Mezík a po výhre 6:1 získal bronz.

Výsledky BC2 (.pdf)

BC3

Ako sme písali na začiatku tohto článku, hráčov v kategórii BC3 bolo nakoniec päť, čo spôsobilo aj zmenu herného systému z dvoch skupín a play-off na 5-člennú finálovú skupinu, v ktorej hral každý s každým. Naviac sa darilo Miroslavovi Bielakovi, ktorý zdolal všetkých svojich súperov a podobne ako Peter Novota v kategórii BC2, aj on sa dočkal svojho premiérového titulu majstra SR. Na druhom mieste sa umiestnila jeho klubová spoluhráčka Ľuba Škvarnová a bronz získal taktiež člen klubu Farfalletta Michal Tižo.

Výsledky BC3 (.pdf)

BC4

Dvaja “služobne” najstarší hráči – Martin Strehársky a Róbert Ďurkovič – boli najväčšími favoritmi na zisk majstrovského titulu. Svojich úloh sa zhostili výborne, veď obaja postúpili zo skupiny A rovno do semifinále. Tam ich ešte doplnili Kristína Vozárová s Mariánom Klimčom, ktorí sa doň prebojovali zo štvrťfinálových zápasov. No semifinále malo jednoznačný priebeh, v oboch prípadoch v prospech skúsenej dvojice. Z titulu sa nakoniec tešil Martin Strehársky, ktorý porazil Róberta Ďurkoviča vysoko 9:0. Bronz vyhral po podobne vysokom víťazstve 8:1 Marián Klimčo.

Výsledky BC4 (.pdf)

BC5

Aj v najnovšej kategórii v boccistickej “rodine” sme spoznali nové meno majstra SR. Zo základnej skupiny postúpil rovno so semifinále a v semifinále vysoko zdolal Denisu Oslejovú po výsledku 18:0. Jeho meno je Peter Merten, vo finále zdolaj aj Paulínu Ryšavú po výsledku 7:3 a získal svoj premiérový titul majstra SR. Bronz získal Peter Varga po výhre 4:2 nad Denisou Oslejovou.

Výsledky BC5 (.pdf)

Anketa Boccista roka 2023 a Boccistka roka 2023

Ako býva tradíciou, na konci aktuálnej sezóny sa vyhlasujú výsledky Ankety Boccista roka za predchádzajúci rok. Tentokrát sa však premiérovo udeľovalo aj ocenenie pre najlepšie ženy v každej kategórii. Výsledky sú nasledovné: