Majstrovstvá SR v boccii uzavreli domácu sezónu (reportáž + tlačová správa)

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR zorganizovali v bratislavskej športovej hale na Junáckej ulici Majstrovstvá SR v paralympijskom športe boccia, kategórie Jednotlivci a Páry BC3, Páry BC4, Páry BC5, Tímy (BC 1, BC 2). Na domácom šampionáte sa zúčastnili hráči zo 7ich slovenských klubov: ŠK Altius Bratislava, ŠK Boccia ZOM Prešov, ŠK TP Victoria Banská Bystrica, ŠK OMD v SR Farfalletta Žilina, ŠK OMD v SR Boccian Bratislava, ŠK Hendyhelp Šamorín a ŠK Žarnovica. Hralo sa podľa platných pravidiel BISFed.

15. 10. 2022, kategórie Jednotlivci BC1, BC2, BC3, BC4, BC5

Domáci šampionát jednotlivcov bol výberový, tzn. že hráči sa naň mali možnosť prebojovať počas troch ligových kôl v roku 2022.

BC1

V kategórii, kde hráčom pri hre pomáhajú s podávaním lôpt a s nasmerovaním vozíka, sa neudialo nič neočakávané. Zlatú medailu bral opäť Tomáš Král, ktorý zúročil svoje mnohoročné reprezentačné skúsenosti. Vo finále zdolal ďalšieho hráča s bohatými reprezentačnými skúsenosťami Jakuba Nagya 4:1. Bronz putuje do Nitry, odkiaľ pochádza Lukáš Baláži, hrajúci za ŠK Altius.

Výsledky (.pdf)

BC2

Ktokoľvek z trojice Róbert Mezík – Rastislav Kurilák – Eliška Jankechová mohol na základe aktuálnej formy získať majstrovský titul v kategórii Jednotlivci BC2. A práve vyššie spomínaní protagonisti obsadili pódium presne v takom poradí, v akom sú napísaní v prvej vete tohto odstavca. Finále prinieslo napínavý súboj, na ktorého konci sa z víťazstva 6:4 a z titulu majstra SR mohol tešiť Róbert Mezík. Striebro berie Rastislav Kurilák a bronz si vďaka víťazstvu 4:2 nad Petrom Novotom berie domov do Piešťan Eliška Jankechová.

BC3

Tak ako minulý rok, aj teraz sa v kategórii BC3, kde hráči pri hre využívajú pomoc asistentov a špeciálnych rámp na spúšťanie lôpt, hralo systémom veľkej 5-člennej skupiny, v rámci ktorej hral každý s každým. No tento rok sa podobná dráma ako minulý rok nekonala. Boris Klohna dokázal vyhrať všetky štyri zápasy a obhájil tak titul z minulého roka. Na druhom mieste sa umiestnil Michal Tižo a jeho tímový kolega z klubu ŠK OMD v SR Farfalletta Žilina Miroslav Bielak získal bronz.

BC4

V kategórii BC4 opäť dominovali naši paralympijskí medailisti. Nie je prekvapením, že do finále sa prebojovali ako Samuel Andrejčík, tak aj Michaela Balcová. Andrejčík ich vzájomný boj o zlato vyhral bez straty bodu 5:0. Súboj o bronz zvládol – taktiež „na nulu“ – Martin Strehársky, ktorý nad Mariánom Klimčom zvíťazil 7:0.

BC5

Dianie v najnovšej kategórii BC5 sa stalo záležitosťou hráčov ŠK Altius, ktorí sa prebojovali do finále. V ňom zdolal Peter Varga Paulínu Ryšavú 5:1. V zápase o bronz to bol zas súboj zástupcov dvoch klubov pod hlavičkou OMD v SR: Dušan Sotoniak zo žilinskej Farfalletty v ňom porazil Denisu Oslejovú z bratislavského Bocciana 8:2 a berie tak bronz.

16. 10. 2022, kategórie Tímy BC1/BC2, Páry BC3, Páry BC4, Páry BC5

Tímy BC1/BC2

Vo veľkej 5-člennej finálovej skupine sa napriek pôvodným predpokladom zrodilo mierne prekvapenie na úkor tímu v zložení Král – Mezík – Jankechová. Náš aktuálne najsilnejší tím v konečnom zúčtovaní skončil na druhom mieste. Nad ich sily bola trojica zložená z hráčov, ktorí síce tiež disponujú množstvom reprezentačných skúseností, no ich forma ich pred turnajom radila až za predtým menovaný tím. Spomínaná trojica, menovite Kurilák – Kudláčová – Nagy v dôležitom zápase porazila svojich najväčších konkurentov 6:5 a keďže vyhrala aj zvyšné zápasy, tešila sa zo zisku titulu majstrov SR.

Páry BC3

Nakoľko sa v tejto kategórii zúčastnili turnaja len dva páry, bol pre nich vytvorený systém série zápasov hraný na dve víťazstvá. Žiadna dráma sa nakoniec nekonala, naši strieborní medailisti z tohtoročného medzinárodného turnaja v Záhrebe Boris Klohna a Ľuba Škvarnová zvíťazili v oboch zápasoch nad párom v zložení Michal Tižo – Miroslav Bielak, najprv 7:5 a potom vysoko 9:1.

Páry BC4

4-členná finálová skupina a zápas „každý s každým“ – to bol formát, ktorý sa uplatnil aj v kategórii Páry BC4. Tu nedošlo k žiadnemu prekvapeniu. Samuel Andrejčík s Michaelou Balcovou zvládli všetky zápasy. Jedine ich zápas s dvojicou Strehársky – Vozárová priniesol akú-takú drámu. Veď výsledok 3:2 sám napovedá, že sa jednalo o vyrovnaný zápas.

Páry BC5

Tri zúčastnené páry mali už v podstate od začiatku istotu, že si rozdelia všetky cenné kovy. Otázkou zostávalo, kto si zoberie aký. Odpoveď na danú otázku nám dáva finálová výsledková tabuľka. Z nej sa dozvieme, že pár v zložení Mateášiková – Varga si počínal najlepšie. Suverénne (výhry 7:0 a 6:1) zvládli oba zápasy a zaslúžene sa môžu tešiť z majstrovského titulu. Striebro získali Paulína Ryšavá a Dušan Sotoniak, bronz sa ušiel dvojici Denisa Oslejová a nováčik Peter Hupian, čo zároveň bolo aj prvé vystúpenie hráča ŠK Žarnovica v súťažnej boccii.

Anketa Boccista roka 2021

Súčasťou majstrovského šampionátu bolo aj vyhlásenie výsledkov Ankety Boccista roka 2021, kde hlasovali predsedovia klub majúcich hráčov boccie a reprezentačný tréner. Držiteľmi tohto ocenenia za rok 2021 sú:

• BC1: Tomáš Král
  • BC2: Rastislav Kurilák
  • BC3: Boris Klohna
  • BC4: Samuel Andrejčík
  • BC5: Ľuboš Kondela