Foto: Roman Benický, ilustračné
Slovenský reprezentant v paralympijskom športe boccia Róbert Mezík získal na Majstrovstvách Európy v Rotterdame druhé miesto v kategórii Jednotlivci BC2. V holandskom prístavnom meste bol jediným Slovákom, ktorý sa domov vrátil s medailou.
ROTTERDAM, BRATISLAVA – Od 8. do 13. augusta sa v Ahoy Arene (a nielen tam, čítajte až do konca) v holandskom meste Rotterdam uskutočnili multišportové majstrovstvá Európy v paralympijských športoch, vrátane boccie. Je to jedinečné podujatie, kedy sa “pod jednou strechou” môžu stretnúť športovci z rôznych odvetví.
Slovensko v boccii reprezentovali na kurtoch Tomáš Král (BC1), Róbert Mezík, Rastislav Kurilák, Kristína Kudláčová (všetci BC2), Boris Klohna, Ľuba Škvarnová (obaja BC3), Martin Strehársky a Kristína Vozárová (obaja BC4).
BC1
Tomáš Král v kategórii BC1 nepostúpil zo skupiny, keďže prehral oba svoje zápasy – prvý po tie-breaku za stavu 2:2 proti Riccardovi Zanellovi z Talianska a druhý vysoko 0:13 proti obrovskému favoritovi Davidovi Smithovi zo Spojeného kráľovstva.
BC2
Najväčšiu radosť nám spravil Róbert Mezík. V skupine B porazil Davida Araúja z Portugalska 5:3, ku ktorému pridal dve víťazstvá so zhodným skóre 8:0 nad Willom Hipwellom zo Spojeného kráľovstva a nad Fayçalom Meguennim z Francúzska. Vo štvrťfinále zvíťazil aj nad ďalším Francúzom Aurelienom Fabrem vysoko 11:1 a dominanciu spolu s postupom do finále potvrdil v semifinále, kde zdolal Francisa Romboutsa z Belgicka 8:0. Až finálový súboj, ktorý sa odohral pod holým nebom v centre Rotterdamu na námestí Schouwburgplein, priniesol Mezíkovi prvú prehru. Postaral sa o ňu Nadav Levi z Izraela, s ktorým náš reprezentant po tuhom boji prehral tesne 4:5. Róbert Mezík sa tak stal vicemajstrom Európy!
Zo skupiny postúpil aj Rastislav Kurilák, tiež z prvého miesta. Aureliena Fabreho z Francúzska zdolal 4:1, následne vysoko porazil Orkhana Karimova z Azerbajdžanu 9:2 a vo federálnom derby zvíťazil aj nad Josefom Žabkom po výsledku 8:2. Vo štvrťfinále mu však vystavil stopku David Araújo z Portugalska (prehra 3:6).
V ženskej časti BC2 sa nedarilo Kristíne Kudláčovej. Po prehre v tie-breaku za stavu 3:3 s Anou Correia z Portugalska prehrala naša reprezentantka aj s domácou Chantal van Engelen 1:9 a nepostúpila zo skupiny.
BC3
Podobný osud postretol aj našich hráčov v kategórii BC3. Boris Klohna prehral v skupine všetky tri zápasy – 1:6 s Josém Gonçalvesom z Portugalska, 1:7 s Williamom Arnottom zo Spojeného kráľovstva a 2:3 s Önerom Bozbiyikom z Turecka.
Zhodné národnostné zloženie mala aj skupina A v ženskej časti BC3, v ktorej nás zastupovala Ľuba Škvarnová. A hoci začala dobre, keď vybojovala víťazstvo po tie-breaku za stavu 3:3 s Anou Costa z Portugalska, ďalšie dva zápasy prehrala (0:8 s Robym McBride zo Spojeného kráľovstva a 4:5 s Havvou Alyurt z Turecka) a zo skupiny nepostúpila.
BC4
V kategórii BC4 postúpil zo skupiny Martin Strehársky, keďže zdolal Gerga Berkesa z Maďarska 6:2 a vyhral aj nad Louisom Saundersom zo Spojeného kráľovstva tesne 4:3. S jeho krajanom Stephenom McGuireom však prehral 0:8. Na postup do štvrťfinále to stačilo. V ňom sa Strehársky stretol s neskorším celkovým víťazom Davorom Komarom z Chorvátska a prehral 1:6.
Zo skupiny nepostúpila Kristína Vozárová, ktorá prehrala 1:5 s Chrysi Morfi-Metzou z Grécka a 4:7 s Nataliou Konenko z Ukrajiny.
Páry a tímy
V súťažiach párov a tímov sa nám, žiaľ, ani v jednom prípade nepodarilo postúpiť zo skupiny. V kategórii Tímy BC1/BC2 sme prehrali 4:7 s Francúzskom a hoci výhra 7:3 nad Českom nám ešte rozhorela iskierku nádeje, tá zhasla po prehre 2:6 proti Portugalsku.
Pár BC4 taktiež nepostúpil zo skupiny. Po prehre so Španielskom po tie-breaku za stavu 3:3 prišla prehra s divokým skóre 6:9 proti Ukrajine a prehra 1:9 s Maďarskom.
Z Holandska tak Slovensko odchádza so striebornou medailou.