Od 25. marca do 1. apríla sa v chorvátskom hlavnom meste Záhreb konal medzinárodný bodovaný turnaj BISFed 2019 Zagreb Boccia Regional Open. Určený bol pre krajiny z Európy a Slovensko malo obsadenie vo všetkých kategóriách jednotlivcov a tiež v súťažiach párov a tímov.
Deň 1: Príchod
Naši reprezentanti sa v Záhrebe zišli v pondelok 25. marca. Väčšina z nich vyrazila z Bratislavy, zvyšok z Prešova a tak sa naša výprava dostala do Záhrebu po dvoch trasách – jedna viedla cez Rakúsko a Slovinsko a druhá cez Maďarsko. Ubytovaní boli v Hoteli International. Medzi hotelom a športovou halou Dom Sportova bola zabezpečená kyvadlová autobusová doprava a cesta medzi hotelom a halou trvala okolo 10 minút.
Deň 2: Dvojitá porcia tréningov
Na druhý deň sa otvorili brány Domu Sportova pre všetkých zúčastnených. Slováci mali ráno o 9:15 na pláne tzv. equipment check, čiže kontrolu športového náčinia – vozíkov, lôpt a v prípade hráčov v kategórii BC3 sa kontrolovali aj rampy. Táto časť programu prebehla bez väčších problémov. Následne naši hráči absolvovali prvý tréning. Organizátori nám vyhradili na tréning 3 kurty a k nim hodinu a štvrť. Okolo obeda absolvovala zdravotnú klasifikáciu a zaraďovanie do kategórie nová členka našej reprezentácie Adriana Mateášiková. Pôvodne bola nominovaná ako hráčka v kategórii BC2 a teda mala byť k dispozícii aj pre súťaž Tímov BC1/2. No klasifikátori po dôkladnej kontrole rozhodli o tom, že Adriana bude preklasifikovaná do novej kategórie BC5. Náš Tím BC1/2 tak síce prišiel o jednu členku, no Slovensko ako také získalo svoju prvú medzinárodne klasifikovanú hráčku kategórie BC5. Poobede naši reprezentanti absolvovali druhý, hodinu a pol trvajúci tréning, po ktorom nasledoval otvárací ceremoniál. Večer už boli známi súperi našich hráčov v súťaži jednotlivcov. Zostalo len dobre sa vyspať na náročný deň.
Deň 3: Začína súťaž jednotlivcov
Jediný, kto v prvý hrací deň nezasiahol do hry, bol Martin Opát, ktorý si na svoje zápasy musel počkať až do nasledujúceho dňa. V kategórii BC1 sa v skupine A dobre rozohral Tomáš Král, ktorý si poradil s Danielom Qvistom z Dánska 8:0. V kategórii BC2 sa darilo Rastislavovi Kurilákovi, pretože vyhral nad Claire Taggart z Veľkej Británie 4:1. Vo veľkej 5-člennej skupine sa darilo Petrovi Minarechovi, ktorý zarmútil domáceho Darka Franciskovića po vysokom výsledku 17:0. V kategórii BC3 došlo k zaujímavej situácii, keď Adam Burianek aj Boris Klohna boli nasadení do rovnakej skupiny a prvý zápas bol ich vzájomným meraním síl. Víťazne z neho vzišiel Burianek po víťazstve 3:2. Obaja hráči v priebehu tohto dňa odohrali ešte ďalší zápas. Boris Klohna podľahol Britovi Williamovi Arnottovi 4:5 a Adam Burianek v dramatickom zápase porazil Marcelu Čermákovú z Českej republiky až v tie-breaku po stave 3:3. V kategórii BC4 sa darilo Samuelovi Andrejčíkovi, ktorý porazil Gershona Haimova z Izraela 5:0. Dva zápasy v tomto hracom dni odohral Martin Strehársky. Najprv zdolal Chorvátku Katarinu Strunjak 7:3, no následne prehral so Zaurom Veysalovom z Azerbajdžanu 2:4. Dva zápasy odohrala aj Michaela Balcová a oba doviedla do víťazného konca. Turka Salima Yalcinkayu zdolala vysoko 12:0 a smenu nestratila ani proti Maďarke Alexandre Szabó, keď ju porazila výsledkom 9:0. Po úvodnom hracom dni tak okrem Borisa Klohnu mali všetci šancu na postup. O postupujúcich sa však rozhodlo až nasledujúci deň.
Deň 4: Skupinová fáza uzavretá
Martin Opát si na svoj prvý zápas musel počkať až do druhého hracieho dňa. V trojčlennej skupine dokázal z oboch zápasoch odísť ako víťaz a to po zhodných víťazstvách 3:2 nad Martinom Frkovićom z Chorvátska a následne aj nad Ukrajincom Vladyslavom Kuchtom. Tomáš Král si v rovnakej kategórii ale v inej skupine zmeral sily s domácou Dorou Bašić, no po vyrovnanom zápase za stavu 2:2 o víťazovi rozhodol až tie-break a žiaľ, nestalo sa tak v prospech nášho reprezentanta. Peter Minarech po úvodnom vysokom víťazstve nenadviazal na svoj výkon z prvého zápasu a so silným Belgičanom Francisom Romboutsom prehral 2:12. Následne nestačil ani na Turka Hasana Cakira a nakoniec podľahol aj Maďarke Vivien Nagy a prišiel tak o postup do štvrťfinále. Darilo sa však Rastislavovi Kurilákovi, ktorý narazil na dvoch Chorvátov. Marka Turkovića porazil 7:0 a Kristijana Trampuža zdolal ešte vyššie – 9:0. Vďaka týmto výsledkom postúpil do štvrťfinále z prvého miesta. Nedarilo sa Adamovi Buriankovi, ktorý s Williamom Arnottom prehral 1:5 a skončil druhý v skupine. Kvôli nízkemu skóre však do štvrťfinále nepostúpil. To sa nepodarilo v rovnakej skupine ani Borisovi Klohnovi, no ten sa so súťažou jednotlivcov rozlúčil víťazstvom 5:3 nad Marcelou Čermákovou. Samuel Andrejčík pokračoval vo víťaznom ťažení. Švéda Tobiasa Pettersona porazil hladko 15:0. Darilo sa aj Michaela Balcovej, ktorá vyhrala nad Chrysi Morfi-Metzou z Grécka 9:0. Napínavý duel odohral Martin Strehársky, ktorý doviedol zápas s Bahruzom Mirzayevom z Azerbajdžanu až do tie-breaku v stave 5:5 a uspel v ňom. Žiaľ, na postup do štvrťfinále mu to nestačilo.
Zo skupín postúpili: Tomáš Král, Martin Opát (BC1), Rastislav Kurilák (BC2), Samuel Andrejčík a Michaela Balcová (BC4).
Deň 5: Play-off súťaže jednotlivcov
V kategórii BC1 vyšlo nasadenie do štvrťfinále tak, že proti sebe nastúpili dvaja Slováci. Skúsenejší Tomáš Král zdolal Martina Opáta 5:1 a mal tak zaručený boj o medaily. No v semifinále nestačil v tesnom zápase na Francúza Ivannha Mittoryho a prehral s ním 1:3. V zápase o bronz však svojho súpera – Serafina Rodrígueza zo Španielska prevalcoval jednoznačne 6:0 a Slovensko sa tak tešilo z prvej medaily z tohto podujatia, ktorá mala bronzový lesk! Vo štvrťfinále kategórie BC2 porazil Rastislav Kurilák Benita Sáncheza zo Španielska 3:1, no v semifinále bol nad jeho sily Belgičan Francis Rombouts, ktorý zdolal nášho reprezentanta Rastislava Kuriláka 1:7. Zápas o 3. miesto sa Rasťovi tiež nezadaril. Ďalší Španiel Raúl Marti porazil nášho reprezentanta 1:6. V kategórii BC4 cez štvrťfinálové sito neprešla Michaela Balcová, ktorá v dramatickom zápase nestačila na bývalého majstra Európy z Českej republiky Radka Procházku a prehrala s ním 3:4. Zato Samuel Andrejčík zvíťazil vo štvrťfinále nad Andrijom Okulovom z Ukrajiny vysoko 16:0. V semifinále mu nestačil ani ďalší Ukrajinec Artem Kolinko, ktorého Samuel porazil 9:0 a zdalo sa, že je nezastaviteľný. No finále proti Maďarovi Lászlóvi Hegedűsovi prinieslo oveľa viac drámy. Vyrovnaný zápas s veľkým počtom skvelo odohraných lôpt na oboch stranách nakoniec lepšie zvládol Samuel Andrejčík a na slovenské konto tak pribudla druhá medaila, tentokrát zlatá!
Umiestnenia našich hráčov v súťaži jednotlivcov:
BC1 (13 hráčov)
Tomáš Král (asistent: Pavel Král) – 3. miesto
Martin Opát (asistent: Jana Opátová) – 7. miesto
BC2 (17 hráčov)
Rastislav Kurilák – 4. miesto
Peter Minarech – 14. miesto
BC3 (23 hráčov)
Adam Burianek (asistent: Anton Puk) – 11. miesto
Boris Klohna (asistent: Michal Kall) – 13. miesto
BC4 (26 hráčov)
Samuel Andrejčík – 1. miesto
Michaela Balcová – 5. miesto
Martin Strehársky – 11. miesto
Deň 6: Slovenská jazda bez prehry
Na ďalší deň bolo treba zabudnúť na všetko zo súťaže jednotlivcov a bolo potrebné presunúť koncentráciu na súťaže párov a tímov, ktoré v tento deň začali. A zdá sa, že našim reprezentantom sa to podarilo. Náš Tím BC1/2 v trojčlennej skupine porazil najprv Ukrajinu 6:4 a následne vysoko vyhral nad Francúzskom so skóre 9:2. Zabezpečil si tak postup z prvého miesta. Podobný kúsok sa podaril aj nášmu Páru BC3. Ten najprv zdolal Maďarsko 14:0 a následne ho čakal “škandinávsky dvojboj”. Zápas s Nórskom bol dlho tesný, no nakoniec Slovensko zvíťazilo 6:1 a proti Dánom zvíťazilo podobným výsledkom 6:2, čo mu zabezpečilo postup do semifinále z 1. miesta v skupine. Darilo sa aj Páru BC4. Zápas s Francúzmi sme zvládli po výsledku 12:1, Grékov sme zdolali 6:1 a Ukrajinu 6:2. Aj tu to zopakujeme – víťazstvo v skupine nášmu Páru BC4 zabezpečilo postup do semifinále z 1. miesta.
Deň 7: Tri slovenské radosti
Posledný hrací deň bolo treba odohrať už len semifinálové zápasy a medailové zápasy. Tím BC1/2 odohral neskutočne dramatický zápas proti Španielov. Po troch smenách prehrával už 3:5, no dokázal vyrovnať na 5:5. Následne Španieli opäť odskočili, no už len na rozdiel jedného bodu. Aj túto stratu sa našim hráčom podarilo dohnať a vyrovnať stav na 6:6. O finalistovi musel rozhodnúť až tie-break. V ňom sa nám vďaka neuveriteľnej hre o milimetre podarilo zvíťaziť a hrať o zlato. Vo finálovom zápase náš Tím narazil na najsilnejšieho možného súpera – Veľkú Britániu. Bol to vyrovnaný zápas, no Slováci ho nakoniec prehrali, hoci so cťou, po výsledku 3:4. Tretia medaila tak mala strieborný lesk a Slováci tak mali už v tom momente kompletnú medailovú zbierku. No priebežne sa hrali ďalšie dva finálové zápasy so slovenskou účasťou. Do toho prvého sa prebojoval náš Pár BC3 po semifinálovom víťazstve 7:2 nad ďalším súperom zo Škandinávie – Švédskom. Z finále sa stalo federálne derby, pretože súpermi nášho Páru BC3 bola Česká republika. Slováci však už po troch smenách viedli 7:0 a už v tom momente bolo jasné, že Slovensko získa svoju prvú zlatú medailu v Pároch BC3 . Zápas skončil 7:1 a tak cinklo na slovenské konto ďalšie zlato! Páry BC4 zdolali Azerbajdžan 7:1 a vo finále vyzvali domáce Chorvátsko podporované početnou domácou kulisou. No nakoniec po suverénnom výkone a výsledku 9:0 bralo Slovensko ešte jednu zlatú medailu! Prvýkrát v histórii slovenskej boccie sa stalo, že sme brali medaily zo všetkých párových a tímových súťaží!
Umiestnenia našich párov a tímov:
Tímy BC1/2 (7 tímov)
Slovensko: Tomáš Král (asistent: Pavel Král), Martin Opát (asistent: Jana Opátová), Rastislav Kurilák (kapitán), Peter Minarech – 2. miesto
Páry BC3 (8 párov)
Slovensko: Boris Klohna (kapitán, asistent: Michal Kall), Adam Burianek (asistent: Anton Puk) – 1. miesto
Páry BC4 (8 párov)
Slovensko: Samuel Andrejčík (kapitán), Michaela Balcová, Martin Strehársky – 1. miesto